Střílení psů myslivci

6. prosince 2017 v 9:41 | Tessie |  Život se psem
Na mnoha místech, především na facebooku v různých skupinách, se rozmohlo nadávání na myslivce, nejvíce kvůli střílení bezprizorních psů na honitbách. Milí přátelé, možná se vám to špatně čte, ale oni to dělají většinou dobře. Důležité je ale to slovo bezprizorní.Abychom byli přesní, nejde jen o psy, ale i o kočky. Zákon o myslivosti stanovuje přesná kritéria, kdy a kdo je oprávněn v honitbě usmrcovat toulavé psy a kočky. Tato kritéria jsou ale velice přísná. Převezmeme si zde citaci ze zákona, která zní: "Myslivecká stráž (taktéž myslivecký hospodář) je při své činnosti oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební. Myslivecká stráž či myslivecký hospodář jsou dále oprávněni usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení."

Takže si můžeme rozebrat situaci, která se nedávno řešila právě v jedné skupině, a lidi se nad tím strašně rozčilovali, jaká jsou myslivci prasata.
Představme si psa, v tomto případě ke všemu severského psa, kteří, jak všichni víme, moc rádi loví, o kterém páníček moc dobře ví, že utíká z pozemku. Pozemek není tak dobře zabezpečený, aby pes neutekl - prý si sám otevřel vrátka. Neříkám, že to není možné, ale tak sakra ta vrátka zamknu. V tuto chvíli se ze psa stává zvíře bezprizorní - tedy toulavé a mimo vliv svého pána. Bohužel. Teď stačí, aby pět minut běželo ven z vesnice (víte, jakou vzdálenost může uběhnout pes za pět minut? Minimálně 200m určitě) a myslivec může střílet. To, jestli zvíře běželo za zvěří, je v tuto chvíli, dle mého, trochu nepodstatné, zkrátka zvíře běželo pryč, do někam. Čí je to chyba? Myslivce ne.
Nedej bože, aby pes útočil přímo na myslivce. Za zájem chráněný zákonem u myslivce je nutno rozumět existence zranění psem nebo hrozba tohoto zranění. Univerzální návod nikdo nepodá. Zkrátka to ale není trestný čin.

Proto si, jen tak pro jistotu, psy vycvičte tak, aby zvládli stoprocentní přivolání, nebo je mějte na stopovačce. Ve chvíli, kdy pes uteče z pozemku to není chyba nikoho jiného, než vaše.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama