Strach ze Silvestra

29. prosince 2017 v 15:05 | Tessie |  Život se psem
Přichází Silvestr a všichni si představujeme, jak moc se budou bát naši miláčci, ať už psi nebo kočky. Mám pro vás jednu radu - zapomeňte na to. Čím víc se stresujete, tím víc budete stresovat zvíře.
Samozřejmě vždy záleží na tom, co má pes za sebou. Je nás mnoho, co máme psa z útulku (nejsem vyjímkou, díky mé Bai), a tak nevíme, čím si prošel. I s tím se dá samozřejmě pracovat, ale nejdřív bych si ráda probrala co dělat a nedělat, vlastníme-li pejska od štěněte.

Jako první se hodí říct, že ovčácká a honácká plemena mají ke strachu z různých zvuků trochu vyšší pravděpodobnost, než ostatní. Nicméně s každým psem se dá pracovat, a to už od štěňátka.
Pokud během roku, nebo před samotnou oslavou nového roku, jdete se psem na běžnou vycházku (kolem Silvestra doporučuji na vodítku), a někde kolem vás něco bouchne, jděte stále dál, i když se pes bojí. Žádné konejšení - tím akorát utvrdíte psa v jeho strachu.
Stejně tak poté doma, pokud začnou venku bouchat petardy a ohňostroje, pusťte si televizi, psa nechte, ať se s tím sám vyrovná a nalijte si víno. Pokud se se psem zavřete do koupelny, akorát ho podpoříte v jeho strachu a domněnce, že se něco děje a on má důvod se bát. Pokud ho necháte ležet na míště, je možné že si bude chtít někam zalézt, v tom případě mu nebraňte a nevolejte ho zpátky, ale opět ho nechte být. On sám musí zjistit, že sebevětší rána mu osobně neublíží. Také se pes nesmí za jeho strach nikdy trestat.

Co velice doporučuji, najděte si nějaký odkaz na YouTube s bouchajícími petardami a pouštějte mu je sem tam přes rok z repráků tak nahlas, jak to půjde. Osobně se mi osvědčil TENTO - přijde mi nejvíc podobný a je to krásně čistý zvuk. Můžu říct, že Bai mi, ač je to velká stresařka, po půl hodině usnula na sedačce i přes to, že to hned vedle ní bouchalo na plné pecky.

U psů, u kterých nevíme, co si prožili, to půjde samozřejmě trochu pomaleji, chce to čas a trpělivost, nicméně je to ten samý postup. Pokud se pes opravdu hodně bojí, je možné zavřít ho někam do více odhlučněné místnosti, ale opět je potřeba, aby se s tím vyrovnal sám. Pokud z něj budete dělat chudinku, bude se tak chovat. Znovu ale zopakuji, že je potřeba se psem chodit na vodítku! Pokud nemáte 100% přivolání anebo víte, že se pes bojí (a už vůbec, pokud víte obojí dohromady), může vás každý označit právoplatně za blázna a nemůžete se poté divit, když vám pes uteče.

Jako poslední bych ale i tak ráda zmínila nějaké uklidňující přípravky. Jak moc se nám osvědčí Alavis Calming, který máme připravený, to se uvidí. Jako další tabletky se prodávají např. Alavis Relax, Alavis Shelby, Phytovet Cool Down, Serene-UM, Zylkéne a další. Přípravků je na trhu opravdu mnoho, např obojky (PetArmor, Beaphar No Stress), pipety nebo difuzéry do zásuvky atd. Je na vás, jaký zkusíte a na psovi, jaký mu zabere.
Je také možné psa vázat např. šálou nebo širokým obinadlem (half-wrap). Obvaz poté tlačí na určité body na těle, lidé říkají, že to fuguje jako objetí, ale je nutné na to psa zvykat předem.

Tímto článkem bych za nás asi ukončila rok 2017. Přejeme vám s Bailey příjemný vstup do nového roku a Silvestra v pohodě a zdraví. Děkujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 15:24 | Reagovat

Pekný článok :)

Keby sa ohňostroje aspoň držali len na toho Silvestra. Bohužiaľ kopa ľudí (aspoň u nás) už búcha petardy už pomaly od novembra.
Našťastie už nie tak, ako v časoch, keď som bola malá.
Náš plán na Silvestra je isť s chlpaňou na dlhú túru do Tatier. Tak bolo aj minulý rok. Odišli ráno, vrátili sa neskoro poobede a chlpaňa ledva vnímala, taká bola unavená. :D Prespala celý Silvester (len prvýkrát keď začali petardy dvihla hlavu a potom hneď spala ďalej) a bola K.O. ešte ďalšie tri dni. :D

2 Magicmax | Web | 29. prosince 2017 v 15:30 | Reagovat

Nedivím se ti. Je to dost nedbezpečné ale když nebudeš blízko pirotechiky tka to bude vp ohdoě :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama