Plemenná příslušnost psů aneb psi s PP a bez

6. prosince 2017 v 13:28 | Tessie |  Život se psem
Velká část z vás si po přečtení názvu článku určitě představí, o čem chci teď mluvit. Ano, je to téma velice propírané, ale osvěta je potřeba a osobně si myslím, že je stále více těch, kteří toto nechápu, než těch osvěcených. Zkrátka se chci bavit o bezpapírových psech, lidově voříšcích nebo křížencích. Protože ať si to připouštíte nebo ne, pes bez průkazu původu je vždy voříšek, protože nemůžete nijak dokázat jeho plemennou příslušnost.




Při psaní tohohle článku je mi smutno z toho, kolik lidí ho zavře s myšlenkou, že to není pravda, že je to jen můj výplod a že nemám pravdu. Ale na každém šprochu pravdy trochu, já bych si to s vámi celkem ráda rozebrala.

Chci, abychom používali ty správné názvy, a budu je používat v textu, takže vám je teď vysvětlím:
  • Množitel - to je člověk, co množí zvířata. Není to chovatel, je to množitel. Chovatel je ten, co se zajímá ne jen o jejich fenotyp (tedy všechny všechny pozorovatelné vlastnosti a znaky, tedy vzhled, chování atp.), ale i o jejich genotyp (tedy soubor genetických informací, který si jedinec nese v sobě). Množitel je ten, který se neobtěžuje zajímat se o cokoliv jiného, než jak budou vypadat štěňátka a kolik to vynese. Pozor, množitel se nerovná množírna. Množitel může být i domácí, s jednou fenou, která může mít jen jednou štěňata, může se o štěňata starat i hezky a dávat jim kvalitní krmení. Pořád ale platí, že má štěňata za účelem potěšení množitele a zbohatnutí.
  • Množírna - to je místo, kde se množí zvířata, většinou psi. Je to místo odporné, špinavé, kde psi žijí v klecích nebo v ohradách. Zkrátka uzavřený prostor se spoustou psů. Tady často ani množitel neví, jaké spojení proběhlo, nezajímá se ani o wellfare psů a jen prodává narozená štěňata.
  • Kříženec, vořech - to je pes, u kterého 100% nedokážeme určit plemennou příslušnost, tak jednoduché to je. Pokud nemá někdo v ruce papír (myšleno průkaz původu), nemůže mluvit o plemeni.
Tohle by nám asi mohlo stačit.

Při pořizování nového člena rodiny máme v podstatě tři možnosti. Koupit si psa s PP, bez PP, nebo adoptovat pejska z útulku. O čistokrevnosti psa můžeme mluvit pouze v prvním případě (ve velice výjimečných případech i v dalších dvou, ale to má svá specifika). Pak je třeba si vybrat, zda chceme pejska jako mazlíka, nebo na výstavy, případně potřebujeme psa pracovního. Na výstavy se dá chodit i s voříškem, a prosímvás, průkaz původu NENÍ vstupenka na výstavy, samozřejmě i psa s PP můžete mít na mazlíka. Zde se dostáváme k určitému bodu, kdy většina lidí nechce utratit majlant a řekne si, že PP nepotřebují.
Ok, nepotřebujete vědět, odkud pejsek pochází, jaký má genotyp, co může mít za nemoci - pak vám nic nebrání vzít si pejska z útulku. Tam je to sázka do loterie, stejně, jako když zaplatíte psa bez PP. Zde je ten kámen úrazu - za psa bez PP byste totiž neměli v žádném případě platit, když nepočítám adopční poplatek nebo zaplacení očkování. Geneticky si totiž zaplatíte úplně toho samého psa, jako když si ho vezmete za pár korun z útulku.
Zdá se vám to bláznivé, že lidi jsou schopni utratit šest tisíc za zvíře bez PP jen proto, že jim někdo (množitel) řekl, že je to zvíře zaručeně čistokrevná mini čivava, a ukázal jim nějaké dva psy, kteří by měli být jeho rodiči, většinou ještě v případě, kdy opravdu čistokrevná čivava (tedy s PP), nestojí ani dvojnásobek? Mně taky!

Musíme si připomenout, že množírna se nerovná množitel. Jak už jsem psala výše, množitel se může o fenu i štěňata starat hezky a dávat jim kvalitní krmení, stále za ně ale při prodeji bude chtít sumu v řádu tisícovek. Představme si, že za jedno štěně si řekne pět tisíc a štěňat má osm. Počítáte? Dělá to čtyřicet tisíc na jeden vrh! A kolik má asi výdaje? Jediný povinný výdaj je vlastně žrádlo, kdy pro fenu i štěňata může za osm týdnů zkrmit třeba dva pytle, jelikož čtyři týdny z toho fena ještě kojí. To dělá třeba dva tisíce. Všechny ostatní výdaje jsou irelevantní a nepotřebné, jako třeba podložky pro štěňata nebo desinfekční prostředky, tam za celé období utratí třeba tisícovku. Často množitelé štěňata neočkují a neodčervují, takže nepočítám nic. Množitel má tedy za jeden vrh výdělek zhruba 37 tisíc. Představme si, že ve sklepě má druhou fenu s přesným počtem štěňat, a každá fena může mít štěňata dvakrát do roka. Tedy do roka to máme téměř 150 tisíc.

Dále bych chtěla říct, že PP rozhodně nezajišťuje 100% zdraví. Pyometru (hnisavý zánět dělohy) nebo zápal plic zkrátka chytne jakýkoliv pes. Rodiče psa s PP jsou ale ve většině případů testovaní na dědičné choroby, které se u daného plemene často vyskytují.
Průkaz původu vám také zajistí, že to zvíře bude vypadat tak, jak má a bude se chovat tak, jak má - tedy pokud chcete psa na obrany nebo k pasení, velice doporučuji psa s PP, jelikož u voříška se nemusíte setkat s očekávanými vlastnostmi typickými pro plemeno, kterým měl být a není.
U psů bez PP, tedy kříženců, se můžete setkat s mnoha nemocemi, a to i těmi dědičnými, jako je třeba ataxie nebo dysplazie kloubů, protože jejich rodiče samozřejmě nikdo netestuje. Na veterině se to tedy potom jen sype.

Další nešvar, který se poslední dobou mezi množiteli rozmohl, je odstav a prodej štěňat dříve, než před 50. dnem života, a to kvůli co největšímu výdělku. Přesněji, stále jsou lidé, co hledají co nejmenší čivavu, nejlépe mini, nově teacup, takže množiteli stačí odstavit štěně dřív, aby bylo co nejmenší. Snižují se mu tím také náklady, protože toho štěně méně sežere. Tomu říkám super byznys. Upřesněme si, že ze zákona se smí štěně odstavit od ukončeného 49. dne. Dobře se to pozná podle zubů. Není to jen tak, i když matka mládě už nekrmí, musí ho naučit se o sebe postarat. Přátelské hry s matkou a sourozenci nejsou výjimkou.
Tady je na místě říct, že žádné mini ani teacup samozřejmě neexistuje. Každé plemeno má svůj standard, kterého se musí držet. I s PP mohou být drobnější čivavy, standard povoluje váhu od 500g do 3kg! Tyto přívlastky si vymysleli sami množitelé, aby se jim štěňata co nejlépe prodávala. A pokud potkáte čivavu, která má pět kilo, rozhodně to není čivava :)

V neposlední řadě je třeba si říct, že tato osvěta nemá absolutně nic proti psům, ale proti lidem. Argumenty, jako že pes bez PP nemá právo na život, jsou naprosto nesmyslné a zavádějící. Naopak, my podporujeme adopci psů bez PP, ne jejich koupi. V útulcích je přemíra psů, kteří čekají na jejich pány. Jedním z nich byla i má Bailey.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama