Lahodně vypadající pamlsky?

5. prosince 2017 v 18:52 | Tessie |  To je žrádlo!
Znáte ty nádherně vypadající reklamy na psí žrádlo a pamlsky, které seženete téměř jen v supermarketu, kam chodíte nakupovat jídlo sobě? Bohužel, v těchto případech je reklama to poslední, co vypadá hezky. Při pohledu na složení si (doufám) každý pomyslí, že by to ani slepice nežrala. Zaměřím se dnes konkrétně na psí pamlsky, které pro psy ale vůbec nejsou.
Říkáte si teď, co na nich může být špatného, když jsou přece přímo pro psy? A já vám položím základní otázku, není pes náhodou masožravec?

Jeden z nejznámějších produktů, který také zaručuje čištění psích zoubků přímo v názvu produktu, neobsahuje ani jedno procento masa.

Ukážeme si složení?
Obilniny, rostlinné vedlejší produkty (mimo jiné 2.5% tripolyfosforečnan sodný), maso a živočišné vedlejší produkty, rostlinné bílkovinné extrakty, oleje a tuky.

A trochu si to rozebereme...
  • Obilniny (příp. obiloviny) nejsou pro psa nic potřebného, natož obilniny v tomto výrobku. Jako nejlevnější plnidla se používají pšenice, sója a kukuřice. Jelikož jsou na prvním místě, krmíte svého psa vlastně téměř 80 gramy zbytečné levné obiloviny.
  • Rostlinné vedlejší produkty? Nevíte, co to znamená? Většinou se tak výrobci snaží zamaskovat, že je to vlastně odpad z rostlinné výroby, nezpracovatelný pro lidskou spotřebu. Může to být dokonce biolíh, což je metylester řepkového oleje. Pokud výrobce používá kvalitní surovinu, rád se tím na obale výrobku pochlubí.
  • Tripolyfosforečnan sodný. A že je ho tam docela dost. Je to látka, která má za úkol, aby výrobek vypadal stále čerstvý a vlhký. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci je to potenciální neurotoxin a látka dráždící kůži.
  • Maso a vedlejší živočišné produkty. Tak tady je to jasné. Maso je to samozřejmě to, co je nevhodné pro lidskou spotřebu, a ty vedlejší živočišné produkty, to můžou být kopýtka, peříčka, masokostní, nebo dokonce kostní moučka a tak dále.
  • Rostlinné bílkovinné extrakty, to skoro zní jako slova, co používala Saxana. Málokdo jim rozumí a proto je výrobci rádi používají. Abych vám to přiblížila, bílkovina je jen část celku, ten celek je buď rostlinný nebo živočišný. Každý organismus bílkoviny potřebuje, každý organismus potřebuje jiné, tedy některý živočišné a některý rostlinné. Ty rostlinné potřebují býložravci a trochu i všežravci, ale uhádnete, které potřebuje pes? Ano, správně, přesně ty druhé. Tyhle bílkoviny jsou z rostlinného zdroje a co víc, musí se z toho zdroje nějak dostat, a cesta to rozhodně není jednoduchá a navíc ani přirozená. Je to cesta chemická. Hodně odborníků se taky domnívá, že tento výraz může ukrývat glutamát sodný, což je produkt hydrolýzy bílkovin.
  • Oleje a tuky. Tak to bude krátká kapitolka. Zkrátka a rychle, oleje a tuky jsou jedno a to samé. Je to označení pro jakýkoliv olej nebo tuk, ať už rostlinný nebo živočišný. Tady se jednoznačně jedná o nějaký levný. Výrobci je do výrobků rádi přidávají, aby byl výrobek pro psy přitažlivý.
  • Dodatek - tohle je jen výčet složení jednoho konkrétního výrobku, ale v podobných se navíc vyskytují cukry, sorbitol, glycerol a další. K tomu všemu nikdy nevíte, v jakém stavu a jak konzervované byly suroviny před výrobou!
Z tohoto složení tedy dostaneme tyčinku z kukuřice, sóji a pšenice, s trochou šlach a kopýtek, trochu omaštěnou, ale zato s pořádnou dávkou chemie.

Doufám, že se vám (záměrně nejmenovaný) výrobek už tolik nelíbí. Podle složení si ho můžete ale lehce dohledat. A jsou takových mraky! Samožrejmě většinou bývají levné, ale ne zas moc, aby to nebylo nápadné a aby na tom výrobce něco trhnul, a většinou na ně bývá krásná reklama. Nevěřte tedy žádným plněným polštářkům ani (kukuřičným) tyčinkám na čištění psích zoubků, protože je to lež.

Co tedy svým psím parťákům dávat? Tak na to je naprosto jednoduchá odpověď, jen ne pro každého tak přijatelná - maso a kosti.
Pes není pravý masožravec, jako je třeba kočka, jeho střeva jsou po staletích šlechtění uzpůsobená i na trávení jiné potravy než čistě živočišné, ale pořád je to masožravec. Rostlinné složky, kterou přijme, je pár procent a většinou je už natrávená v žaludku kořisti, jde především o trávu, zrníčka, ovoce a zeleninu.. Nevidím tedy důvod vědomě podávat zbytečné množství naprosto nestravitelných obilovin.
Je spousta zdravých pamlsků, které mu můžete dát, stačí jít do prvních chovatelských potřeb a chtít masové pamlsky pro psy. Prodávají se sušená masíčka (ne, nejsou úplně super, také obsahují konzervanty, ale pořád je to maso), nebo výborné sušené pamlsky bez konzervantů, barviv a chemie třeba od značky Mapes - tam si snad vybere i bezzubá čivava, třeba sušené měkoučké plíce.
Co se týká masa, můžete si ho nasušit i sami doma, stačí k tomu trouba s horkovzduchem, špejle a čas. Nebo můžete upéct játrové sušenky. Kosti jsou zase super na zuby. Pozor, musí to být SYROVÉ kosti! Vařené jsou pro psa nestravitelné a lámou se.

A čím pamlskujeme my? Co přijde pod ruku. Bailey je na BARFu (syrové maso, vnitřnosti, kosti, zelenina, ovoce atd), takže pamlskujeme i kvalitní granule, případně zeleninu, sušené maso, na žvýkání má kosti - kuřecí, kachní a krůtí krky, kosti na okus z krávy, telete nebo čuněte.. Zkrátka se snažím jí dávat to, co je pro ni přirozené.

Zamyslete se příště i vy, co by si dal váš pes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama